Лыжныя гонкі У Анега прайшлі першынство і чэмпіянат Архангельскай вобласці

Як паведамілі ІА "РУСНОРД" у камітэце аб фізічнай культуры і спорце адміністрацыі Архангельскай вобласці, арганізатары спаборніцтваў планавалі, што спартсмены будуць спаборнічаць на працягу чатырох дзён, уключаючы гонкі класічным і вольным стылем, а таксама самыя цікавыя спаборніцтвы ў спрынтэрскіх гонках.

Але надвор'е ўнесла свае карэктывы: галоўнай судзейскай калегіі давялося прыняць рашэнне аб адмене гонак у першы дзень спаборніцтваў з-за моцнага марозу. Старт гонак другога спаборніцкага дня быў спачатку перанесены на 12 гадзін, затым на 14.00. Але мароз па-ранейшаму заставаўся моцным, і ў другі дзень спаборніцтвы зноў адмянілі. Акрамя таго, было вырашана выключыць з праграмы спаборніцтваў спрынтарскія гонкі.

Але ўсё-ткі ў два заключныя дні спартсмены змаглі выявіць мацнейшых у гонках класічным і вольным стылем.

У гонках класічным стылем, якія праходзілі пры двадцатитрехградусном марозе, перамаглі: у мужчын - Сяргей Кіслякоў з Навадзвінск, ў юніёраў - Іван Конанаў з Устьянского раёна. Сярод жанчын перамогу святкавала архангелогородка Ганна Андрэева, а ў юніёрак мацнейшай стала Маргарыта Папова з Архангельска. Мужчыны і юніёры беглі 10 км, жанчыны і юніёркі - 5 км.

На 10-кіламетровай дыстанцыі класічным стылем перамогу сярод старэйшых юнакоў перамогу атрымаў Ілля Кузняцоў з Навадзвінск, а сярод малодшых юнакоў на дыстанцыі 5 км класічным стылем перамог Максім Губін з Бельскага. На 5-кіламетровай дыстанцыі класічным стылем у старэйшых дзяўчат перамогу атрымала Святлана Маладцова з Северадзвінска каманды "Севмаш", сярод малодшых дзяўчат на гэтай жа дыстанцыі мацнейшай аказалася северодвинка Наталля Басалаева з "Беломорца".

У заключны дзень спаборніцтваў праводзіліся гонкі вольным стылем. Надвор'е крыху злітавалася над лыжнікамі - падчас старту тэрмометр паказваў -14 градусаў. І лідэры зноў пацвердзілі сваё майстэрства.

У мужчын першынстваваў архангелогородец Пётр Шульгін, напярэдадні які заваяваў бронзавую ўзнагароду, а ў жанчын - Ганна Андрэева. Сярод юніёраў наймацнейшымі сталі Іван Конанаў з Устьянского раёна і Ганна Драчова з Анегі, сярод старэйшых юнакоў - Міхаіл Сопочкин з Архангельска і Алена Андрэева з Вельск, у групе самых юных удзельнікаў спаборніцтваў перамаглі архангелогородка Святлана Коковина і вельчанин Максім Губін.

Па выніках завершаных спаборніцтваў трэнерскі савет назаве імёны спартсменаў, уключаных у склад зборнай каманды Архангельскай вобласці для ўдзелу ў Чэмпіянаце і першынстве Паўночна-заходняга федэральнай акругі.