Скандал і сенсацыя здарыліся ў Вышэйшай хакейнай лізе, у якім выступае варонежскі «Буран», у чацвер, 25 снежня.

Асноўны склад Пензенскай хакейнага клуба «Дызель» абвясціў страйк з-за нявыплаты заробку і байкатаваў хатні матч чарговага тура чэмпіянату ВХЛ з «Казцинк-Тарпеда». Замест іх выйшлі тры няпоўных звяна - 14 палявых гульцоў, 9 з якіх гульцы фарм-клуба «Дизелист», сярэднячка першынства МХЛ. Гэтыя хакеісты ні разу не выходзілі ў складзе дарослай каманды, але змаглі даць бой доследнай казахстанскай дружыне. Малады «Дызель», хоць і саступіў гасцям 4: 5, але, па-першае, спачатку адкрыў лік у гульні, а затым тройчы змог адыграцца.

Ад складу з папярэдняга матчу «Дызеля» сёння на лёд выйшлі ўсяго пяцёра палявых хакеістаў і брамнік Аляксей Суровегин. Астатнія 16 вопытных гульцоў, у тым ліку капітан Яўген Чесалин, абвясцілі страйк з-за нявыплаты заробку. Пра акцыю пратэсту лідэр Яўген Чесалин заявіў на стадыёне пасля пройгрышу па булітах «Ярмак» (1: 2) у панядзелак, 23 снежня.

- Ад аблічча каманды і трэнерскага штаба мы дзякуем вам за падтрымку. Хоць і непаважлівая гульня ў нас, але дзякуй вам, што вы прыходзіце на матчы і падтрымліваеце нас. Не сакрэт, у нас цяжкае фінансавае становішча ў клубе. Мы прыходзім дадому і нам няма чым карміць дзяцей. Перад намі запазычанасць трохмесячная. Калі перад намі не будзе пагашаная гэтая запазычанасць, мы не выйдзем на наступную гульню, просім зразумець. Дзякуй за падтрымку! - Сказаў Яўген Чесалин.

У сераду ўвечары, 24 снежня, кіраўніцтва ХК «Дызель» сустрэлася з уладамі Пензенскай вобласці. Як паведаміў галоўны трэнер каманды Андрэй Сідарэнка агенцтву «Р-Спорт», улады паабяцалі выплаціць заробак за месяц, але гульцоў гэта не задаволіла.

- У вобласці папрасілі пайсці на кампраміс, сказалі, што выплацяць заробак на месяц - і гэта на сёння апошняя. Гэта каманду не задаволіла, яны працягнуць страйк, - працытаваў спартыўны партал Андрэя Сідарэнка.

Старшыня камітэта Пензенскай вобласці па фізічнай культуры і спорце Валянцін Клячман заявіў «Інтэрфаксу», што ў снежні была выплачана месячная прэмія, і засталася запазычанасць за 1,5 месяца. Ён паведаміў, што рэкамендаваў камандзе выйсці на лёд у наступным матчы. Таксама, паводле яго ацэнкі, гульцы атрымліваюць дастойную зарплату.

Разам з тым «Інтэрфакс» паведаміў, што следчы камітэт Пензенскай вобласці ініцыяваў даследчай праверкі. Следчыя усталююць: «ці маецца ў дзеяннях кіраўніцтва спартыўнага клуба прыкметы злачынства, прадугледжанага ст.145.1 КК РФ (нявыплата заработнай платы)», гаворыцца ў паведамленні СУ СКР.

Фінансавыя праблемы сталі прычынай сыходу з «Дызеля» некалькіх гульцоў яшчэ ўвосень. Так, у варонежскі «Буран» перайшлі экс-капітан пензенскай каманды Андрэй Кузьмін і абаронца Мікалай Зімін.

- Былі фінансавыя праблемы па выплаце заработнай платы і некаторыя іншыя праблемы. У канцы кастрычніка я і іншыя хлопцы з каманды пачалі шукаць варыянты, таму што сітуацыя не выкіроўваю, усё стаяла на адным месцы, - пракаментаваў 1 лістапада карэспандэнту нашага сайта Андрэй Кузьмін.

Бурановец Кузьмін выказаў салідарнасць з забаставалі экс-аднаклубнікамі «Дызеля»

Перад гульнёй здавалася, што ў сённяшнім матчы «Дызеля» і «Казцинка» будзе зьбіцьцё немаўля. Але не гледзячы на ​​малады і няпоўны склад, Пензенская каманда дала бой казахстанскаму клубу, які хоць і знаходзіцца зараз не ў самай лепшай форме (займаў 16-ю радок у турнірнай табліцы), але ўсё таксама застаецца майстравіты і доследнай камандай.

Лік адкрылі менавіта гаспадары ўжо праз 01:12 хвіліны матчу. Вызначыўся адзін з пакінутых ад асноўнага складу 20-гадовы Аляксандр Тарасаў, рэалізаваўшы большасць. На 8-й і 14-й хвілінах госці закінулі дзве шайбы, галы на рахунку Кірыла Савіцкага і Сяргея Качаткова. Моладзь не Дрэйфіш, і ў пачатку другога перыяду Аляксандр Тарасаў зрабіў дубль - 2: 2. На 37-й хвіліне «Кацинк» зноў выйшаў наперад (шайбу закінуў Арцём Аргоков), але праз хвіліну 19-гадовы Аляксандар Садых закінуў сваю дэбютную шайбу за «Дызель» - 3: 3.

За 30 секунд да сірэны на другі перапынак «Казцинк» зноў павёў ў ліку, вызначыўся Аляксандр Казначэеў. Але ўжо праз 40 секунд пасля аднаўлення матчу Пензенская моладзь ізноў зраўняла! Чацвёртую шайбу і першую для сябе ў ВХЛ адправіў у вароты гасцей 20-гадовы Ілля Якаўлеў.

Пяць хвілін не датрывалі маладыя гульцы «Дызеля», каб перавесці гульню ў овертайм. На 55-й хвіліне Аляксандр Шын закінуў пераможную шайбу «Казцинка». 5: 4 - перамога казахстанскага клуба. Пензенскія заўзятары сустрэлі гэты пройгрыш дружным скандаваннем "Малайцы! Малайцы! ».